PMS от английски Premenstrual Syndrom се появява през втората половина на менструалния цикъл, след като приключат плодородните дни, но преди менструацията. Той се свързва главно с такива симптоми като раздразнителност, тъга, агресия, депресия, повишена чувствителност или дори плачливост, умора, чувствителност на гърдите, кожни раздразнения, метеоризъм и много други симптоми, както психически, така и соматични.
Основната причина за предменструалния синдром е менструалният цикъл, който води до намалени нива на хормони, произвеждани от яйчниците през втората половина на цикъла (така наречената лутеална фаза). Най-вероятно в този период от цикъла настъпва нарушение във функционирането на невротрансмитерите, особено на серотониновите пътища, които влияят на нашето настроение. Чувствителността към ПМС може да бъде индивидуална и да зависи от податливостта към хормонални колебания, генетични предразположения или да зависи от функционирането на невротрансмитерите.
За съжаление все още не са разработени лекарства, които напълно да премахнат симптомите на ПМС. В екстремни случаи, когато симптомите се изострят и затрудняват ежедневните задачи, ПМС се лекува с антидепресанти. Естествените методи за намаляване на ПМС включват диета и физическа активност. Симптомите на ПМС могат да бъдат облекчени от витамините от група В, така че се опитай да ядеш колкото се може повече пълнозърнест хляб, ядки, яйца (особено жълтъци), банани и спанак. Друг витамин, който може да ви помогне в борбата с ПМС, е витамин Е. Съдържа се в ядките, слънчогледовото семе, авокадото и зехтина.
Магнезият и калият също облекчават симптомите на ПМС. Магнезият тонизира нашата нервна система. Ще си гонабавим, като ядем кафяв ориз, фъстъци, бадеми и тъмен шоколад (с поне 70% какао). Източник на калий са предимно доматите и бананите. Калият регулира водния баланс на тялото, затова намалява коремната обиколка, която е по-голяма по време на ПМС.
По време на ПМС, се опитай да не консумираш твърде много сол, тъй като тя задържа вода в тялото. Опитай се да намалиш холестерола, който повишава производството на естроген, който така или иначе е висок през втората половина на цикъла. Старай се да ограничиш приема на алкохол, защото може да затрудни усвояването на витамините и минералите, необходими за намаляване на симптомите на ПМС. Избягвай кафето и чая, които могат да засилят чувството на нервност.
Грижи се за себе си! По време на ПМС си струва да се занимаеш с неща, които са приятни за теб и които ще повишат нивата на ендорфин, спортът може да има оздравителен ефекти върху тялото ти през втората половина на цикъла. Не напрягай организма си и си пази силите!