Менструалният цикъл на всяка жена е разделен на фази. Това обаче не означава, че при всяка от нас протича по еднакъв начин. Познаването на собственото си тяло и какви промени претърпява ще ти помогне да разбереш по-добре собствените си нужди и да се чувстваш уверена всеки ден.
Началото на фоликуларната фаза съвпада с първия ден от менструацията. Тази фаза се отличава с намалени нива на прогестерони естрогени и продължава около 14 дни и приключва с настъпването на овулацията. През първите дни на фоликуларната фаза ендометриумът (лигавицата на матката) е най-тънкият в целия цикъл и постепенно се удебелява, за да бъде готов за потенциална бременност.
По време на фоликуларната фаза в организма на жената настъпва узряване на 5 до 7 Графанови фоликули в едния или двата яйчника. Техният растеж се стимулира от фоликулостимулиращ хормон. Фоликулите стават все по-големи и започват да произвеждат естроген, хормон, който възпира производството на фоликулостимулиращ хормон. В последната фаза на узряването на фоликула един или два от тях стават доминиращи. Фоликуларната фаза завършва с овулация - освобождаване на яйцеклетката от фоликула.
Фоликуларната фаза е последвана от лутеална фаза. Нейното начало започва от първия ден на овулацията и продължава до първия ден на менструацията. Овулацията може да се разпознае, като наблюдаваш собственото си тяло. Телесната температура се повишава и можете да забележите характерна цервикална слуз, а някои жени усещат болка при овулация. По време на овулацията може да се чувстваме по-привлекателни за партньора си и да бъдем по-щастливи от външния си вид. В тази фаза нивото на лутеинизиращия хормон се увеличава, което можеш да разбереш, като направиш тест за овулация. Лутеалната фаза е, когато нивата на естроген и прогестерон се повишат, докато лигавицата на матката се променя, за да бъде подготвена за прикрепянето на ембрион. Ако не се стигне до забременяване, лигавицата на матката се излющва, което води до менструация.