Овулацията обикновено настъпва в средата на менструалния цикъл, около 12-16 ден от първия ден на последната менструация. Овулацията се състои в освобождаването на яйцеклетка от Граафиевият фоликул, който узрява в яйчника. Яйцеклетката преминава през фалопиевата тръба и ако бъде оплодена, тя се захваща в матката
Може да ти се струва изненадващо, но броят на яйцеклетките е предварително определен, т.е. всяка жена се ражда с определен брой яйцеклетки: от 700 хиляди до 2 милиона яйцеклетки. За съжаление по-голямата част от яйцеклетките се израждат и в яйчника на зрялата жена остават само ок. 40 хиляди яйцеклетки.
Като цяло овулацията минава без симптоми. Освен променената консистенция и цвета на цервикалната слуз или по-високата телесна температура, жените не изпитват никакви симптоми. Болезнената овулация или преовулаторната болка се причиняват от значителното разширяване на стената на яйчника. Случва се също повреме на овулация жените да забележат преовулаторни петна.
В женския цикъл обикновено има една овулация, но се случва да няма овулация или да настъпят две овулации по време на един цикъл. Понякога два Граафеви фоликула могат да узреят едновременно в двата или в един яйчник. Случва се фоликулите да узряват един след друг или напълно спонтанно, напр. по време на полов акт. Ако няма овулация - това означава, че е настъпила лутеинизация на непукнатия Граафев фоликул, поради което яйцеклетката не го е напуснала. Има различни причини за ановулаторни цикли. Което е по-интересното можем дори да не знаем за това, понеже липсата на овулация не означава липса на менструация, която може да настъпи навреме или с леко отклонение. Причините за липса на овулация са различни, а лечението зависи от поставената диагноза. Не забравяйте обаче, че ановулаторните цикли се случват и при здрави жени. Ако това се случи веднъж или два пъти годишно, не се притеснявайте.